RADEK HAVRDA – NĚKDO UMÍ ANGLICKY, JÁ UMÍM TEN PSÍ JAZYK


Jednou z největších osobností Ledové jízdy je bezesporu Radek Havrda. I když jej znám osobně a něco málo jsem s ním také prožil, stále mě překvapí novými příběhy z minulosti. Je to jak sledovat nekončící seriál, kdy si říkáte, že to se nedá stihnout za celý život. Zaměřil jsem se však hlavně na jeho cestu se psy a na jeho osobní stránku jako kamaráda a chlapíka z Vlčic u Trutnova.

Jak vypadá tvůj normální den v civilním životě, kdy se již připravuješ na sezónu?

V tréninkové sezóně vstávám ve 3.30, připravím psy na trénink a jedu do Krkonoš, kde pak probíhá trénink. Vše i s návratem mi zabere celé dopoledne. Odpoledne pak dělám pracovní věci a večer se zase věnuji psům a tak pořád do kola. Když už toho mám plné zuby tak usnu i v 8 večer. Na televizi nekoukám vůbec.

Co tě na ježdění se psy baví a stále motivuje?

Když se mi daří, tak mě to samozřejmě baví. Ale kolikrát je to trénink v nepříznivých podmínkách, kdy prostě musíte jít, protože čekat až přestane pršet nebo foukat vítr nelze. Svezení za ideálních podmínek je velice málo, ale tyto okamžiky si pak člověk pamatuje nejvíce. Baví mě hlavně práce se psy. Víc než sportovních úspěchů si cením, když vidím, co se mi je podařilo naučit, jak jsou schopni poslouchat a pohybovat se na volno i v takovém počtu.

Proč si jako první Čech jel závodit do Francie na La Grande Odysseé, závod, který je stále považován za nejextrémnější ve Francouzských Alpách?

Pořadatelé LGO poslali na svaz pozvánku k účasti v tomto závodu. V té době jsem měl již za sebou vítězství na Ledovce a také na Šediváčkově longu. Bylo potřeba posunout hranice dál. V té době stáli na startu nejlepší musheři z Aljašky, Kanady, Norska. Zdálo se to nemožné s nimi soupeřit. Povzbudilo mne ale setkání s Emilem Innauenem, který byl v té době špička a na závodu Šediváčkův long jsem s ním byl schopen držet krok. Letos jsem již po 3-tí stál na stupni nejvyšším a českých musherů se ostatní závodníci obávají.

Proč jezdíš Ledovku?

Ledovka byla první závod, kde jsem se setkal v roce 1995 s tažnými psy a to mě upoutalo a rozhodl jsem se, že ji pojedu aspoň jako běžkař. Ledovku pojedu letos již po 11-té, 5x jsem jí vyhrál a byl jsem také několik ročníků jejím ředitelem. Je to prostě závod, ke kterému mám osobní vztah.

S Jirkou Vondrákem držíte stejný počet vítězství. Jste rivalové? Jako Laudou s Huntem v F1?

Rivalové v závodě jsme. V každém závodě je nějaký můj rival jako Miloš Gonda na letošní LGO. Ale jinak jsme samozřejmě kamarádi.

Kolik umíš jazyků?

Umím dobře ten psí, hůř česky a dál jen pár střípků slovanských jazyků.