Dr. Václav Vojtěch

Dr. Václav Vojtěch (*29. listopadu 1901 ve Skřivanech u Nového Bydžova - + Labe u Sadské 6. srpna 1932) byl český cestovatel a spisovatel - článek převzatý z wikipedie.

Životopis

  Narodil se 29. listopadu 1901 ve Skřivanech u Nového Bydžova, jeho život skončil tragickým utonutím v Labi u Sadské 6. srpna 1932. I za svůj krátký život se však stihl nesmazatelně zapsat mezi cestovatelskou elitu - dne 27. ledna 1929 v rámci expedice admirála Byrda vstoupil jako první Čech na území Antarktidy, za což obdržel (rovněž jako první a dosud jediný Čech) nejvyšší americké vyznamenání - Zlatou Medaili Kongresu USA.
  Své zážitky a dojmy popsal na nesčetných velice úspěšných přednáškách, ve spoustě novinových článků, a také v knize Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, jež je cenným historickým svědectvím o organizaci a průběhu polárních výprav ve zlomové první třetině 20. století, kdy bylo i cestovatelství obohaceno řadou technických vymožeností (radiové spojení, letecká doprava atd.). Vojtěchovu osobnost i onu slavnou výpravu na Jižní pól si lze podrobně přiblížit v rozsáhlé expozici Muzea v Novém Bydžově.
  Vojtěchovu památku pak připomíná pomník v jeho rodných Skřivanech, pamětní deska, jež bude brzy znovu instalována na jeho rodnou skřivanskou hájovnu (ta právě prochází kompletní rekonstrukcí), i zdejší nádherný dub (3.nejkrásnější strom ČR za rok 2006), který nese Vojtěchovo jméno.

Dílo

Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, 1932

Odkazy

Václav Vojtěch - první Čech v Antarktidě aneb hledání cesty (I.)
Václav Vojtěch - první Čech v Antarktidě aneb splnění snu (II.)
Václav Vojtěch - první Čech v Antarktidě
Spisovatelé.cz - Václav Vojtěch